05 Şubat 2012

öh. ljubljana.

ljubIMG_7070
Ljubljana'yla ilgili size anlatacağım çok fazla şey yok.. Biz maalesef mevsim olarak çok doğru bir zamanlama yapmamışız. Sokaklar bomboş ve soğuktu. Herkes yeniyıl zamanında, Eylül'de ya da bahar aylarında gelmemizin daha doğru bir tercih olacağını söyledi.
Ljubljana'nın benim için en çarpıcı özelliği insanlarının çok sıcak kanlı ve konuşkan olması. İnsanlar öyle tatlı ve samimiler ki restoranlarına fotoğraf çekmek için girdiğimizde lütfen birşeyler yemeden gitmeyin deyip zorla oturtuyorlar. Herkes çok düzgün ingilizce konuşuyor.
Yemekler benim açımdan çok iç açıcı değildi.. Kilo vererek döndüm. Bunun bir sebebi de küçücük, minicik Ljubljana'nın her sokağından dokuz kez geçerek oldu... Şehrin tam olarak tanımı kabaca "kıç kadar" olabilir. Bu tabir cuk diye oturur. O kadar küçük ki kaybolmanız imkansız. Haritanın H sinden anlamayan ben bile yönümü bulabildiysem siz düşünün.
Geleneksel Slovenian yemekleri et ağırlıklı. Bu etler genellikle sığır, geyik, domuz olduğu için benim pek hoşuma gitmedi. Minicik, butik rengarenk şeylerin satıldığı dükkanlarda saatlerimi geçirebilirdim. Fakat herşeyi çok aşırı sevgi dolu karşıladığım ve beğendiğim şeylerin birçoğunun çirkin olduğu söylenerek uyarıldım!(ayrı mevzular)
Ljubljana haftasonu haydi kalkıp gidelim diyebileceğiniz kadar yakın ve kısa sürede gezebileceğiniz bir yer. Ben Avrupa'yı görmek istiyoruım ama paramı denkleştirip bir türlü Roma'ya Paris'e gidemiyorum diyorsanız doğru bir seçenek olabilir. Avrupa açlığınızı bir şekilde bastırabilirsiniz. Ama ben anladım ki Avrıpa hep Avrupa. Sanki heryer aynı gibi.(Çok Avrıpa görmüş bir insan değilim bu arada) Bir Doha maceram kadar zevk alabildiğimi söyleyemem.(bunun başka sebepleri de var tabii..) Bir de mahsur kalma hikayem vardı ki...Herkesler amaaaan gez işte ne güzel dedi fakat durumlar oradan göründüğü gibi hiç değildi.:) siz siz olun uzaklara hep sevdiklerinizle gidebilme imkanı yaratın kendinizde.Bir maceranın daha sonuna geldik. Önümüzdeki hafta Fashion Week çılgınlığını hat safhada hissedeceğiz. Güzel bir pazar, mutlu bir hafta dilerim.

ljubIMG_6984
ljubIMG_6828
ljubIMG_6780
ljubIMG_6666
ljubIMG_6565
ljubIMG_6532
ljubIMG_6482
ljubIMG_7039
ljubIMG_7170
ljubIMG_6729
ljubIMG_7151
ljubIMG_7069
ljubIMG_7188
ljubIMG_6971