30 Eylül 2008

Baryam.

Çok uzun zamandır yapmayı kafaya taktığım güzel anneannemin lezzetli mevlana böreklerini bu bayram yapabildim.Tabi ki onun yaptığı kadar güzel olmadılar belki ama,börekleri yaparken anneannemin beni izlediğinden emindim:)Bu böreği yapmak zormuş baya..Sırtım belim koptu resmen.Ama değdi..Anneannemin yemeklerini herkesler anlata anlata bitiremez.Benim net olarak aklımda kalansa bu börek olmuştur herzaman.
Hamur açmak gayet zor bir iş.Hatta akıllara zarar bir durum.Ama 40 yılda 1 börek açılıyordur herhalde her evde? Ya da baklava..yani haftada bir börek açan bi ev var mıdır acaba?Böreklerimin son hali de şudur:


Bayramların anlamı benim için koşarak gidip dedemin elini öpmekti eskiden.Yani bayramın anlamı dedemdi.Anneannemle geçirdiğimiz bayramları maalesef hatırlayamıyorum.Çünkü çok uzun zaman önceydi.Şimdiyse bayramın anlamı "tatil".
Biz her bayram sanki çok fazla insan gelirmiş gibi evimize tatlılar,börekler,zeytinyağlı dolmalar yapıp hepsini kendimiz afiyetle yiyoruz:)Geleneği sürdürmek lazım tabi...
Biz "tatilimizi" evde yan gelip yatarak değerlendireceğiz..Ha tabi fazla yan gelip yatmamak,projelere başlamak lazım..:)Bayramınız kutlu,mutlu olsun..